Anagen Effluvium

Saç döngüsünün anagen (büyüme) aşamasında saç dökülmesine neden olan bir saç dökülmesi durumu olan anagen effluvium, saçların hızlı bir şekilde incelmesine neden olabilir ve kemoterapi tedavisi görenler arasında yaygındır.

 

Bununla birlikte, alopesi areata veya pemfigus vulgaris yaşayan kişilerde bazen etkilenen çeşitli belgelenmiş nedenler vardır. Genel olarak, çoğu vaka bir toksin veya ilaca, enfeksiyona, radyasyona veya bir otoimmün hastalığa kadar izlenebilir.

 

Bir enfeksiyonun sonucu olarak anagen effluvium yaşayanlar için, saç büyümesi genellikle kafa derisinin belirli bir bölgesinde kesintiye uğrar ve tek bir kel yama veya bazen bir yama kümesine neden olur. Saç, şişmiş veya kabuklanmış olabilen enfekte bölgeden kolayca çekilebilir.

 

Anagen effluvium’un nedeni genellikle tıbbi müdahalenin sonucu veya eksikliği olduğundan, ilk adım, tedaviye başvurmadan önce sorunun kökünü uygun bir tıp uzmanıyla belirlemektir.

 

image

Alopesi Areata

En yaygın şekli olan alopesi areata, kafa derisinde yuvarlak yamalar şeklinde toplam saç dökülmesi ile belirti verir. Bu yamalar kafa derisinin herhangi bir yerinde görülebilir…
image

Alopesi Barbae

Erkeklerde sakal kıllarını etkileyen alopesi barbae, görünüş olarak alopecia areataya benzer ancak sadece yüzde saç dökülmesine neden olur. Bazı erkekler için geçicidir, ancak diğerleri için…

Saç Simülasyonu ve kampanyalar hakkında bilgi edinin

Call Now ButtonRandevu Al