Paramedikal Saç Simülasyonu

ALOPESİ

Alopesi, hemen hemen herkesi etkileyebilen otoimmün bir hastalıktır. Alopesi herhangi bir yaş grubuna, cinsiyete veya etnik kökene özgü değildir. Herhangi bir etnik kökenden erkekler, kadınlar ve çocuklar alopesi alabilir.

Otoimmün hastalıkların doğası, bağışıklık sisteminizin kendi vücudunuza saldırmasıdır. Alopesi, vücudunuzun kendi saç köklerine saldırarak saçların dökülmesine neden olan otoimmün bir hastalıktır.

Saç dökülmesinin derecesi herkes için farklıdır. Bazıları için durum hafiftir, yalnızca küçük alanları ve kısa bir süreyi etkiler. Hafif vakalarda, saçın sonunda tekrar çıkması normaldir. Diğerleri için alopesi ömür boyu sürebilir ve kafa, yüz veya vücutta tamamen saç dökülmesine neden olabilir. Saç bir kez döküldüğünde, alopesi özellikle agresif ise, geri dönüşümü zor olabilir.

Alopesi Türleri

Her biri kendi özellikleri ve semptomları olan birkaç alopesi türü vardır. Hepsi saç dökülmesine neden olsa da, saç dökülmesinin tam olarak nasıl yaşandığı, türe ve şiddetine göre değişir:

Alopesi Areata (AA)

Alopesi Totalis (AT)

Alopesi Universalis (AU)

Androgenetik Alopesi

Skar Alopesi (Skatrisyel Alopesi)

Anagen Effluvium

Telojen Effluvium

Alopesi Barbae

Çekiş Alopesi

Alopesi areata, traksiyon alopesi ve alopesi barba anormal alopesinin en yaygın biçimleridir (androgenetik alopesi hariç, aşağıya bakınız), diğerleri ise oldukça nadirdir. .

Hangi alopesi tedavileri mevcuttur?

Kortikosteroidler

Enjekte edilen, hap şeklinde alınan veya krem, merhem veya köpük olarak uygulanan iltihap önleyici özelliklere sahip ilaçlar.

Topikal İmmünoterapi

Saç derisine, bazen saçın yeniden uzamasına neden olan alerjik bir reaksiyonu tetikleyen kimyasallar uygulanır.

Minoksidil ürünleri

Standart saç dökülmesinin tedavisi için kullanılan bir DHT bloke edici losyon veya köpük. 

 

Kafa Derisi Mikropigmentasyonu-Saç Simülasyonu

Noktacılığa dayalı özel bir dövme tekniği. Saç dökülmesini tedavi etmez ancak etkili bir kamuflaj sağlar.

Saç sistemleri ve peruklar

Uzun süreli alopesi hastaları için son çare, bazen görünümlerinden memnun olmayanlar için kalan tek seçenek bir saç sistemidir.

Alopesi Areata (AA)

En yaygın şekli olan alopesi areata, kafa derisinde yuvarlak yamalar şeklinde toplam saç dökülmesi ile belirti verir.

Bu yamalar kafa derisinin herhangi bir yerinde görülebilir ve zaman içinde şekil, konum ve boyut değiştirebilir. Bazen kendi kendine geçerler, bazen de uzun süre devam edebilirler ve hatta alopesi totalis (AT) olarak adlandırılan toplam kafa derisi saç dökülmesine neden olabilirler.

Birçok insan çocukluk döneminde alopesi areata yaşar. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde semptomlar geri dönebilir ve sonra tekrar kaybolabili

Alopesi areata tüm hastalar için rahatsız edici olsa da, erkekler en azından görsel değişikliği en aza indirmek için saçlarını tıraş etme seçeneğine sahip olduklarından, kadınlar ve çocuklar için özellikle zorlayıcı olabilir. Sık sık değişken ve tekrarlayıcı ise bu durumu gizlemek için peruk veya  saç sistemleri kullanmak da zor olabilir. Kadınlar için olağan çare, saç dökülmesini kapatmak için saçlarını farklı şekilde kullanmaktır, ancak bu her zaman kolay değildir.

Alopesi areata en çok saçlarda görülür, ancak kaşlar ve kirpikler de etkilenebilir.

Alopesi Totalis (AT)

Alopesi totalis, kaşlar, kirpikler ve herhangi bir yüzdeki kıllar dahil olmak üzere tüm kafa kıllarının tamamen kaybıdır. Bu aslında alopesi areata’nın agresif bir formudur, ancak daha az invaziv kuzeninin aksine alopesi totalis’in uzun süre devam etmesi çok muhtemeldir.

Bu nedenle, birçok hasta, doktor tarafından reçete edilen ilaçlar başarısız olduğunda, kafa derisi mikropigmentasyonu veya saç sistemleri gibi çareler arayabilir. Alopesi Totalis li birçok kişi kaşlarına dövme yaptırmak veya mikro-blading  yaptırmak için kalıcı bir makyaj sanatçısına da danışır ve bazılarında kirpiklerini kaybetmenin etkisini azaltmak için kirpik arttırıcı eyeliner vardır.

 

Alopesi Universalis (AU)

Bu, alopesinin en agresif şeklidir. Hastaları AT yaşayanlarla aynı şekilde etkileyen alopesi universalis, baş ve vücuttaki tüm saçların tamamen kaybıyla kendini gösterir. Bazı insanlar yoğun tedavilerden sonra zamanla yeniden büyüme yaşarken, alopesi universalis hastalarının büyük çoğunluğu saçlarını  geri kazanamama olasılığı yüksektir.

Bunu akılda tutarak, duruma nasıl yaklaşılacağı konusunda çok kişisel seçimler yapılması gerekebilir.Saç simülasyonu(Skalp mikropigmentasyon)-Trikopigmentasyon ideal bir çözüm olabilir.

Androgenetik Alopesi

Androgenetik alopesi, teknik olarak bir hastalık veya işlev bozukluğu olmaması bakımından benzersizdir.

Bu fenomene genellikle genetik saç dökülmesi veya erkek tipi kellik denir ve birçok erkek için, özellikle ailede kelleşme öyküsü varsa, kaçınılmaz olarak kabul edilir.

  •  

İronik olarak, saç dökülmesi geni, tahmin edebileceğiniz gibi babadan oğula değil, genellikle anneden oğula geçer. Bu nedenle, saç dökülmesi yaşama olasılığınız olup olmadığını anlamaya çalışırken, anne tarafınızdaki daha yaşlı nesillere bakmakta fayda var.

Erkek tipi kelliğin tedavisi yoktur, ancak saç dökülmesini yavaşlatmak veya kapatmak için tedavi seçenekleri mevcuttur. 

Bunlara finasterid ve minoksidil, saç ekimi ameliyatı, saç sistemleri, saç simülasyonu  ve kapatıcılar dahildir.

 

Yara İzi (Skatrisyel) Alopesi

Bu durum genellikle alopesi areata ile karıştırılır, ancak bazen sikatrisyel alopesi olarak adlandırılan skarlı alopesi aslında kendine özgü bir türdür.

Saç dökülmesi genellikle kademeli olarak büyüyebilen küçük saç dökülmesi yamaları ile kademelidir. Bazı durumlarda saç dökülmesi, belirgin semptomlar olmaksızın kademeli olarak gerçekleşir ve uzun süre fark edilmeyebilir. Diğer durumlarda, saç dökülmesi şiddetli kaşıntı, yanma ve ağrı ile ilişkilidir ve hızla ilerler.

Yamalar kenarlarda daha pürüzlü göründüğü için skarlı alopesi areatadan görsel olarak ayırt edilebilir. Saç folikülünün tahribatı cilt yüzeyinin altında meydana gelir, bu nedenle kafa derisi cilt yüzeyinde düzensiz saç dökülmesinden başka görülecek pek bir şey olmayabilir. Etkilenen alanlar pürüzsüz ve temiz olabilir veya kızarıklık, pullanma, artan veya azalan pigmentasyona sahip olabilir veya etkilenen bölgeden sıvı veya irin gelen kabarık kabarcıklar olabilir.

Anagen Effluvium

Saç döngüsünün anagen (büyüme) aşamasında saç dökülmesine neden olan bir saç dökülmesi durumu olan anagen effluvium, saçların hızlı bir şekilde incelmesine neden olabilir ve kemoterapi tedavisi görenler arasında yaygındır.

Bununla birlikte, alopesi areata veya pemfigus vulgaris yaşayan kişilerde bazen etkilenen çeşitli belgelenmiş nedenler vardır. Genel olarak, çoğu vaka bir toksin veya ilaca, enfeksiyona, radyasyona veya bir otoimmün hastalığa kadar izlenebilir.

Bir enfeksiyonun sonucu olarak anagen effluvium yaşayanlar için, saç büyümesi genellikle kafa derisinin belirli bir bölgesinde kesintiye uğrar ve tek bir kel yama veya bazen bir yama kümesine neden olur. Saç, şişmiş veya kabuklanmış olabilen enfekte bölgeden kolayca çekilebilir.

Anagen effluvium’un nedeni genellikle tıbbi müdahalenin sonucu veya eksikliği olduğundan, ilk adım, tedaviye başvurmadan önce sorunun kökünü uygun bir tıp uzmanıyla belirlemektir.

 

Telojen Effluvium

Telogen effluvium, şaşırtıcı derecede yaygın, ancak tamamen saç dökülmesine neden olmayan, ancak saçı belirgin şekilde daha seyrek hale getiren geçici bir durumdur. Kadınlar bu durumdan daha sık etkilenir ve genellikle saç döngüsündeki bir rahatsızlık tarafından tetiklenir.

Bu duruma stres, travmatik bir olay veya şok neden olur. Telogen effluvium yaşamanızın en yaygın nedenleri şunlardır:

Şiddetli stres, kötü beslenme, özellikle protein, demir, B vitaminleri ve çinko eksikliği

Ani kilo kaybı veya anoreksiya nervoza gibi yeme bozukluğu doğum. Doğum sonrası saç dökülmesi olarak adlandırılan bu dökülme şekli, doğumdan 3-6 ay sonra hormonaldeğişikliklerden kaynaklanır.

Menopoz,ilaçlar ,ameliyat

Toksik metallere maruz kalma

 

Alopesi Barbae

Erkeklerde sakal kıllarını etkileyen alopesi barba, görünüş olarak alopecia areataya benzer ancak sadece yüzde saç dökülmesine neden olur. Bazı erkekler için geçicidir, ancak diğerleri için alopesi barba uzun yıllar sürebilir.

Diğer alopesi türleri gibi, alopesi barba da vücudunuzun kendi kıl köklerine saldırdığı ve onlara yabancı bir istilacı gibi davrandığı otoimmün bir durumdur.

Bu duruma neyin sebep olduğunu bilinmemektedir. Bununla birlikte, tetikleyicilerin, öncelikle fiziksel ve duygusal travmaya odaklanan areata ile aynı olduğu görülüyor.

Alopesi barbası yaşayan erkekler tıbbi yardıma erişmeyi zor bulabilir, çünkü birçok ülkede bu durum kaynaklar veya araştırma için bir öncelik olarak görülmemektedir. Losyon veya köpük formunda olduğu gibi minoksidile başvuran  çoğu insan, doktor onayı veya yazılı reçetesi olmadan bu ürünlere ulaşılabilmektedir. Saç derisi mikropigmentasyonu da uygulanabilir bir çözümdür, ancak bu en çok sakal yerine kirli sakal bırakanlar için uygundur.

 

Çekiş Alopesi-Traksiyon Alopesi

 Yalnızca olmasa da çoğunlukla kadınları etkiler. Traksiyon alopesi,  ilaç almak dışında, kendi kendine oluşan tek tiptir.

Çekiş alopesi, kafa derisi üzerindeki uzun süreli ve düzenli stresten kaynaklanır. Bu genellikle örgüler ve sıkı at kuyruğu gibi saçları çeken sıkı bir saç modeli yüzünden  olur. Ayrıca saç uzatma, peruk ve zarar verici şekillendirme ürünlerinin sürekli kullanımından da kaynaklanabilir. Temel olarak, saçı çeken veya ona zarar veren herhangi bir şey, çekiş saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesinin yanı sıra, semptomlar kafa derisinde hassasiyet, kızarıklık, ağrı ve tahrişi içerir. Ön saç çizgisi genellikle en kötü etkilenir ve bu, saçın ilk önce incelmiş göründüğü alandır.

Bu durum bir süre devam edebilir, ancak ilk başta traksiyon alopesisine neden olan rutin durdurulduğu sürece, saçlar genellikle zamanla tekrar uzar. Bazı insanlar yeniden büyüme sürecini hızlandırmak için minoksidil kullanır, ancak en iyi çözüm saçı çeken saç stillerini ve saç derisi iyileşene kadar saçta güçlü kimyasallar kullanmayı bırakmaktır.

 

 

image

Alopesi Areata

En yaygın şekli olan alopesi areata, kafa derisinde yuvarlak yamalar şeklinde toplam saç dökülmesi ile belirti verir. Bu yamalar kafa derisinin herhangi bir yerinde görülebilir…
image

Alopesi Barbae

Erkeklerde sakal kıllarını etkileyen alopesi barbae, görünüş olarak alopecia areataya benzer ancak sadece yüzde saç dökülmesine neden olur. Bazı erkekler için geçicidir, ancak diğerleri için…

Saç Simülasyonu ve kampanyalar hakkında bilgi edinin

Call Now ButtonRandevu Al