Sikatrisyel Alopesi

Bu durum genellikle alopesi areata ile karıştırılır, ancak bazen sikatrisyel alopesi olarak adlandırılan skarlı alopesi aslında kendine özgü bir türdür.

 

Saç dökülmesi genellikle kademeli olarak büyüyebilen küçük saç dökülmesi yamaları ile kademelidir. Bazı durumlarda saç dökülmesi, belirgin semptomlar olmaksızın kademeli olarak gerçekleşir ve uzun süre fark edilmeyebilir. Diğer durumlarda, saç dökülmesi şiddetli kaşıntı, yanma ve ağrı ile ilişkilidir ve hızla ilerler.

 

Yamalar kenarlarda daha pürüzlü göründüğü için skarlı alopesi areatadan görsel olarak ayırt edilebilir. Saç folikülünün tahribatı cilt yüzeyinin altında meydana gelir, bu nedenle kafa derisi cilt yüzeyinde düzensiz saç dökülmesinden başka görülecek pek bir şey olmayabilir. Etkilenen alanlar pürüzsüz ve temiz olabilir veya kızarıklık, pullanma, artan veya azalan pigmentasyona sahip olabilir veya etkilenen bölgeden sıvı veya irin gelen kabarık kabarcıklar olabilir.

image

Alopesi Areata

En yaygın şekli olan alopesi areata, kafa derisinde yuvarlak yamalar şeklinde toplam saç dökülmesi ile belirti verir. Bu yamalar kafa derisinin herhangi bir yerinde görülebilir…
image

Alopesi Barbae

Erkeklerde sakal kıllarını etkileyen alopesi barbae, görünüş olarak alopecia areataya benzer ancak sadece yüzde saç dökülmesine neden olur. Bazı erkekler için geçicidir, ancak diğerleri için…

Saç Simülasyonu ve kampanyalar hakkında bilgi edinin

Call Now ButtonRandevu Al