SAÇIN BİYOLOJİSİ

Saç biyolojisi – ömür boyu süren bir hikaye

Saç kökleri hamileliğin üçüncü ayında gelişmeye başlar. Bir çocuk doğduğunda, kafasında ortalama olarak 100.000 saç kökü gelişmiştir, bu da kafa derisinin santimetre karesi başına 1.000 saç köküne eşdeğerdir. Folikül yoğunluğu, bir çocuğun kafatasının büyümesine paralel olarak doğumdan itibaren azalır. Bir yetişkin olarak, bir kişi 25 yaşına ulaştığında, toplam folikül sayısı santimetre kare başına yaklaşık 500 foliküle, 30 ile 50 arasında 150-250’ye düşer, yaşlandıkça daha da azalır.

“Foliküler üniteler”

Saç kökleri tüm kafa derisi üzerinde rastgele gruplar halinde büyür. Bu gruplar “foliküler üniteler” olarak bilinir ve 1-5 kıldan oluşur. Ortalama olarak, her bir foliküler ünite 2-3 saç teline sahiptir.

 

3 çeşit insan saçı

 

Lanugo kılı, insan fetüsünün her yerinde büyüyen ince, yumuşak yünlü saç türüdür. Çoğu durumda, bu, doğumdan kısa bir süre önce, pigment içermeyen ince “şeftali tüyü” vellus kıllarıyla değiştirilir. Ergenlik döneminde androjenik hormon seviyelerindeki artış, insan vücudunun belirli bölgelerinde daha ince ve daha kısa vellus kıllarının terminal kıllarla değiştirilmesine neden olur. Terminal kıllar sadece kafada bulunmaz – sakal, burun ve kulak kılları, kirpikler, kaşlar, koltuk altı ve kasık kıllarının yanı sıra kol ve bacaklarımızdaki kılların tamamı terminal kıllardan oluşur.

image

Neden Saç Simülasyonu

NEDEN SAÇ SİMÜLASYONU? Saç derisi mikropigmentasyonu, kafa derisine yakın kesilen saç köklerini taklit eden noktalı bir desen dövmesi uygulayan bir…
image

Saç Kayıpları ve Nedenleri

Hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın nedeni, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik olarak da adlandırılan…

Saç Simülasyonu ve kampanyalar hakkında bilgi edinin

Call Now ButtonRandevu Al